Билки срещу паразити

1. Босилек

Антипаразитните свойства на босилека са подобни на тези, които има и медицинската ружа. При готвене на различни ястия, най-вече салати и основни ястия с домати, е много удобно да използвате сух босилек на прах.

2. Боровинки

Антипаразитното действие притежават всички части на растението. Най-често се използва коренът. Сушени и смлени боровинки могат да се добавят към салати, както и към смутита. Боровинките са почти смъртоносни за чернодробните паразити. Подобряват филтриращата способност на черния дроб, насърчават разграждането на мазнините и пречистват кръвта.

3. Карамфил

Спектърът на антипаразитното действие на подправката карамфил е широк – кръгли и плоски червеи, протозои, бактерии, гъбички и вируси. Антипаразитният ефект на карамфила се проявява в кръвта, мозъка, нервната и репродуктивната системи.

Употребата на карамфил при фарингит, синузит, ларингит, зъбобол и импотентност помага на тялото да се отърве от паразитите и има лечебен ефект. Карамфилът буквално дезинфекцира белите дробове, стомаха и лимфната система.

4. Риган

Събраната по време на цъфтежа горна част на ригана (стъбла, листа и цветове) се използва в различни инфузии и комбинации за чай. Има антипаразитен ефект върху бактериите и протозоите.

5. Джинджифил

Използва се коренището на растението джинджифил. Известен е с широкия си набор от антипаразитни ефекти върху хелминти, вируси и гъбички. Има вредно въздействие върху чревните и дихателните паразити.

6. Кардамон

Използвайте редовно семена от кардамон. Те имат антипаразитни свойства в храносмилателната, дихателната и нервната система, както и в кръвоносната система. Оказват пагубно въздействие върху много видове паразити – от гъбички и вируси до червеи.

Кардамонът е отлично почистващо средство за стомаха, тънките черва и белите дробове. Той действа много нежно. Затова се ползва и като антипаразитно средство за деца. Добре върви с копър.

7. Кориандър

Листата и семената на кориандъра се използват предимно при приготвянето на ястия и супи с месо. Притежават широка гама от антипаразитни свойства.

8. Канела

Канелата не губи антипаразитните си свойства дори след термична обработка.

9. Сусам

Семената му съдържат масло със силно антипаразитно действие срещу паразити на кожата и подкожната тъкан. Сусамовите семена се използват в храната с проявление на антипаразитни свойства, които са с широк спектър на действие – в дихателната, храносмилателната и урогениталната (при жените) система. Най-мощен антипаразитен ефект има черния сусам.

10. Куркума

Куркумата е мощно антипаразитно средство с широк спектър на действие (от паразити по главата до кожни паразити). Прахът от сушеното коренище се използва широко за готвене. Това прави вкуса на ястията особено екзотичен и им придава антипаразитни свойства.

11. Дафинов лист

Листата на лавровото дърво, или познато още като дафинов лист, както и семената, съдържат ароматни масла със силни антипаразитни свойства. Като подправка дафиновият лист се използва в много ястия. Може да се приготвя и чай от него, както и да се използва за опушване на стаите. По този начин дафиновият лист, според древните гърци, гони и злите духове от дома.

12. Лют червен пипер

Силният антипаразитен ефект на червения лют пипер е известен отдавна. Изхвърля паразитите от храносмилателните органи; дихателната система, убива ги в кръвта.

Почти всички паразити, които живеят в тези системи, от вируси до големи тении, както и гъбички, не могат да издържат на атаките на червения лют пипер.

13. Черен пипер, лют пипер, капсикум

Плодовете се използват като подправки. Пиперните етерични масла проявяват антипаразитни ефекти в храносмилателните, дихателните и кръвоносните органи.

Черният пипер е един от най-мощните продукти, които унищожават глисти и гъбички в червата. Инфузия с масло от черен пипер може да се вкарва в носа за подобряване здравето на носната лигавица и за борба с хелминти в мозъка.